Політична та економічна нестабільність в Україні не могла не позначитися на ринку нерухомості. Ціни на квартири то зростають, то спадають, а прогнози щодо майбутнього стану ринку зробити практично неможливо. Фахівці компанії Pro-Consulting роз'яснюють ситуацію, що склалася.
Загальний аналіз
У 2014-2015 рр. на первинному і вторинному ринках спостерігався істотний обвал цін. Проте, ситуація в липні 2016 року, значно змінилася (див. мал. нижче). На початку третього кварталу цього року ціна за квадратний метр у Києві зросла на 1,1%. Так, ціни на однокімнатні квартири збільшилися на 3%, трикімнатні і типу «гостинка» - на 1%. Зростання викликане змінами в складі пропозицій. База пропозицій нерухомості скорочувалася пропорційно вартості, але в липні значно поповнилася новими об'єктами (на 15%). Крім того, ціна на нові об'єкти житла завжди вище за ринкову вартість.
Середня ціна пропозицій по Києву в липні 2016 р. (в грн/кв. м)
Покупці схильні купувати квартири в сегменті бюджетної житлоплощі. Власники одно- і двокімнатних квартир, в більшості своїй, не йдуть на зменшення ціни, а ось власники трикімнатних можуть поступитися. Це пояснюється значним зростанням комунальних платежів в Україні. Так, саме з цієї причини вартість трикімнатних квартир знизилася на 10,6%, а одно- і двокімнатних - всього лише на 7,1% і 7,8%.
Крім цього, ціни на нерухомість коливаються в залежності від курсу долара США. Багато фінансових аналітиків прогнозують зростання долара по відношенню до української гривні. В такому випадку ціни на нерухомість можуть ще раз «досягти дна».
Ситуація на первинному ринку нерухомості в Україні
На первинному ринку нерухомості ситуація не однозначна. У 2015 році багато будівельних компаній для залучення клієнтів пропонували привабливі акції, але станом на сьогоднішній подібні акції - велика рідкість. Це пояснюється тим, що будівельні компанії вже не намагаються знайти гроші для добудови, а мають на меті розпродати об'єкти, які введені в експлуатацію або скоро будуть здані. Забудовники можуть тільки запропонувати певний дисконт на ту чи іншу квартиру, а не за квадратний метр.
Таким чином, первинний ринок нерухомості в Україні переживає не найкращі часи. У багатьох районах столиці поновилися роботи на заморожених проектах. Крім того, держава посіла жорстку позицію в галузі нерухомості і активно веде боротьбу із незаконним будівництвом.
«Податковий» бік медалі
Держава не просто займає жорстку позицію в галузі нерухомості, а й планує ввести деякі нововведення до податкової системи, що обов’язково позначиться на ринку нерухомості. Податок на нерухомість - одне з найобговорюваніших «нововведень». Уже з липня 2016 року власники великої житлоплощі повинні сплачувати цей податок. В іншому випадку, можна отримати штраф.
Вартість нерухомості в різних районах Києва
Якщо ж говорити про конкретні ціни, приміром, квартира типу «гостинка» в Подільському районі загальною площею в 23,5 м2 може обійтися в $22 тис., однокімнатна квартира в Солом’янському районі загальною площею в 37,6 м2 - $40 тис., а двокімнатна квартира на Оболоні загальною площею в 51 м2 - в $ 52 тис.