875

Раціональне зерня: динаміка експорту зерна

зерно3.jpg

Україну важко уявити без зерна, без засіяних ланів - навіть український прапор має яскраво жовту смугу, яка символізує собою пшеничне поле. Так, сьогодні земельні площі, які використовуються в аграрних цілях, вже не настільки великі, як в ті часи, коли поля оброблялися вручну. Однак експорт зерна для України лишається вагомим джерелом наповнення бюджету країни. Для того щоб мати достатньо чітке бачення обсягів зерна, яке щорічно експортується Україною, необхідно оглянути картину продовольчого експорту України в цілому. У 2015 році продовольчий експорт нашої країни знизився на 13% і склав $14,8 млрд. Більш ніж на 20% зменшилося і постачання продуктів харчування до Євросоюзу. 

Але в 2015 році в України з'явився новий імпортер-рекордсмен в галузі продовольства - Китай. Таким чином Китай покращив обсяги своїх торішніх закупівель, збільшивши долю в експортних поставках на 4% (загальна сума імпорту становила $ 1,2 млрд). На рік раніше, в 2014-му перше місце за обсягами імпорту вітчизняної продукції мала Індія. Її частка в експортному постачанні в 2015-му році була на другому місці з прибутком для нашої держави в розмірі ($1,1 млрд). Головні партнери України в торгівлі продовольством незмінні ось вже кілька останніх років, це: Єгипет, Іспанія, Туреччина, Італія, Нідерланди. 

Сумарна частка цих імпортерів для українського експорту становить 40%. Одним з найбільш надійних і вагомих, до недавнього часу, ринків збуту для України була Росія, поставки в яку сьогодні впали на 70%. Позитивна динаміка експорту зерна спостерігається в період з 2011 до 2016 року. З 2011 до 2013 експорт зерна тримався на позначці 21 млн тонн; у 2013/2014 експортовано 32 млн тонн зерна; 2014/2015 рік - 35 млн тонн; підбиваючи підсумки 2015-го року на початку 2016-го, ми також спостерігаємо приріст в 2 млн тонн, що в сумі склало 37 млн тонн. 


 Динаміка експорту зерна в 2011-2016 маркетингові роки, натуральна складова, млн т

24.05.png

зерно5.jpg
Варто зауважити, що зерно - універсальний у своєму використанні продукт. Імпортоване зерно можна використовувати в якості посівного матеріалу; як сировину для виробництва борошна та кормів для худоби і птиці. Оброблене зерно – це крупи для продажу безпосередньо споживачам (згадаймо улюблені нами йогурти і каші зі злаками на сніданок або розсипчастий обідній гарнір). Не варто також забувати про те, що алкоголь теж не обходиться без участі зерна, а це, наприклад, такі міцні алкогольні напої як горілка і віскі.
Таким чином, доречно говорити про експорт зерна як про раціональне зерня, яке притаманне нашій економіці сьогодні. Експорт аграрної продукції для України стабільно приносить третину всієї валютної виручки. 

Проте, закріпитися на зовнішньому ринку досить важко - необхідно так би мовити «знати в обличчя» своїх конкурентів, тобто інші країни-виробники, обсяги їх заготівель, розцінки, а головне - розуміти, яку мету переслідує кожна країна-імпортер. Італія, можливо, шукає сировину для виготовлення макаронів, а Нідерланди для пивоваріння. Маркетингове дослідження допоможе відкрити завісу і визначитися з власною роллю на ринку.



Дата розміщення: 23.05.2016
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами