1414

Відносини з чистого аркуша: держава запропонувала бізнесу податковий компроміс – коментар Сергія Михальчука, аналітика аналітичного департаменту Pro-Consulting. Укрінформ

IMG_8237(2).jpg

Податковий компроміс, про який так довго говорило Міндоходів, щодня наближається до реалізації. Держава пропонує бізнесу «обнулити» податкову заборгованість минулих років в обмін на виплату 15% від цієї суми.

Законопроект про принципи такого механізму уряд затвердив на засіданні 21 травня. Очікується, що Верховна Рада без проблем проголосує за закон, адже з огляду на ситуацію в країні зайві гроші скарбниці не завадять. Тут, як кажуть, "хоч вовни жмут". Бізнесу також приємно заплатити якусь не дуже значну суму і нарешті заснути спокійно - більше жодних претензій з боку податківців!

 

Кому буде компроміс

 

Податковий компроміс передбачає, що платники податків, які до 1 січня 2014 занижували свої податкові зобов'язання, завищували суми бюджетного відшкодування і збитків, будуть звільнені від фінансової, адміністративної і кримінальної відповідальності.

Скористатися компромісом платники податків зможуть протягом 90 днів з моменту набрання чинності законом. Дія компромісу пошириться на тих, хто в цей період подасть уточнюючі розрахунки своїх податкових зобов'язань.

Сплатити треба буде лише 15% від суми заниженого податку, решта прощається, а дії з мінімізації податкових зобов'язань не вважаються умисним ухилянням від сплати податків.

Підприємство саме робить донарахування і відправляє його в податкову. Якщо протягом десяти днів від податківців не надходить ніяка інформація, операція вважається завершеною.

На думку аналітика аналітичного департаменту Pro-Consulting Сергія Михальчука, найбільша увага податківців буде прикута до великих платників податків. Податкова служба підготувала дані з тих підприємств, які працювали з так званими «податковими майданчиками». Якщо підприємства не використають можливість, надану їм податковим компромісом, їх очікуватиме перевірка контролюючих органів і відповідальність у повній відповідності до закону.

Як наголосив Михальчук, "податковий компроміс розрахований на сумлінність як платників податків, так і податкової, а чи запрацює цей механізм повною мірою, покаже час".

 

Кому компроміс, а кому - подарунок

 

Досвід боротьби з тіньовими капіталами в різних країнах свідчить, що були як вдалі, так і невдалі спроби запровадження податкової амністії - деякі країни за її рахунок отримували до 2% свого ВВП, а в деяких - результат дорівнював нулю.

Виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Ганна Дерев’янко вважає, що успіх податкового компромісу залежить, по-перше, від стану фіскальної системи країни, і якщо її стан незадовільний, навряд чи легалізація тіньових капіталів її врятує.

В цілому підприємці схвально сприйняли ідею запропонованого владою податкового компромісу і готові перейти на "легальне становище".

А ось для аудиторів податковий компроміс - це просто подарунок. "Законопроект однозначно має збільшити попит на послуги аудиторських компаній на ринку. Адже в законопроекті ніде не зазначено, що виявлення заниження податкових зобов'язань мають право здійснювати виключно внутрішні служби компаній. Крім того, послуги аудиторських компаній зменшать вже оподатковувану базу поточного року і в частині податку на прибуток, і в частині ПДВ", - пояснив податковий менеджер міжнародної аудиторської компанії Baker Tilly Андрій Рєпа.

Також відкрилося певне поле діяльності для податкових маневрів всередині холдингів. Частина компаній можуть не встояти перед спокусою, наприклад, оформити заднім числом деякі договори на надання робіт і послуг.

Крім того, на думку Рєпи, в дуже безглуздій ситуації вкотре опиняються чесні платники податків. Мало того, що вони своєчасно сплачували податок, так ще й платили за вищими ставками: "Вважаю, що не можна так чинити з сумлінними платниками податків. Ставки компромісу мають бути як мінімум на рівні тих ставок, які діяли, а не 15%, що вже нижче за будь-яку ставку в попередні періоди і як щодо податку на прибуток, так і щодо ПДВ".

До того ж, представники бізнесу особливо наголошують, що законодавчі акти, які регулюють податкову амністію, мають виключати будь-яку можливість маніпуляцій, корупції або зловживань.

"Чи принесе амністія користь на практиці, залежить від того, наскільки коректно й ефективно її буде втілено в життя. Процес повинен проходити відкрито, зрозуміло всім і прозоро", - вважає Дерев’янко, відзначивши при цьому, що компанії - члени ЄБА не підпадають під «цільову аудиторію» податкової амністії.

Скільки підприємств скористаються податковим компромісом і яку саме суму отримає бюджет, можна буде оцінити вже восени - найкращий час для підрахунку курчат.

 

Джерело: Укрінформ

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами