Експорт працьовитих: коротко про явище і наслідки трудової міграції з України
3016

Експорт працьовитих: коротко про явище і наслідки трудової міграції з України

Одним з найбільш суперечливих явищ сучасної України є трудова міграція. Вона отримує різні, часто різнополюсні, оцінки громадськості, політиків і експертів. Позитивний ефект від від'їзду за кордон зараз нівелюється накопиченням негативного потенціалу на майбутнє.

Останнім часом найбільшу динаміку показує потік «заробітчан» до Польщі. Про те, що привертає українців саме в цю країну, з'ясувалося за результатами їх недавнього соціологічного опитування. Ось ряд мотивів в порядку убування їх популярності: географічна близькість, велика зарплата, схожість мов, родичі і знайомі в РП, широкий вибір вакансій.

На польській території наші співгромадяни виконують в основному низкоквалифицированную фізичну роботу. Таких серед всіх «заробітчан» 74% (89% серед чоловіків і 63% - жінок). Лише 16% вдалося влаштуватися в сфері обслуговування і тільки 3% займалися інтелектуальною працею, а 1% - керівної. Основні сфери зайнятості українців - сільське господарство (34%), будівництво та ремонт (32%). Труднощі, на які вони найчастіше скаржаться: довга розлука з рідними (39%), велика тривалість робочого дня (32%), важка робота (28%), відсутність соцзахисту (24%).

Із зазначених даних видно, що трудова міграція для українців є вимушеним заходом щодо виходу з важкої економічної ситуації. Більшість з них із задоволенням працювали б удома, а 74% не мають планів перебиратися до Польщі назавжди.

Але навіть працюючи за кордоном і піднімаючи економіку сусідів, наші співвітчизники приносять користь і рідній країні. Про це повідомляє Національний банк України. У березні він скорегував оцінку обсягу переказів на батьківщину. При цьому НБУ брав не тільки суму офіційних банківських трансакцій, а й дані Госсстата, і оцінки Центробанків країн, що приймають українських працівників. Такий підхід справедливий, тому що більшість мігрантів передають гроші саме за неофіційними каналами. Наприклад, у згаданому вище опитуванні дві третини учасників заявили, що протягом перебування в Польщі гроші сім'ї не відсилали.

Отже, за уточненими даними Нацбанку, в 2017 році з Польщі надійшло $ 3,123 млрд, а всього приватними перекладами з-за кордону прийшло $ 9,3 млрд. Це дозволило регулятору поліпшити свою звітність і скоротити дефіцит платіжного балансу більш ніж в два рази, з 3,5% до 1,6% ВВП.

Ось так люди, які в своїй країні виявилися зайвими, своєю працею все одно підтримують її економіку. Що ж до негативного впливу міграції, то він є очевидним, але відсунутим в завтрашній день. Ілюстрацією цього може бути та ж Польща. Свого часу, після приєднання до ЄС, з неї також виїхала велика кількість працівників в багатші держави Європи. Тепер, для забезпечення економічного розвитку та виконання соціальних зобов'язань перед громадою, вона змушена запрошувати величезна кількість робітників-іноземців. Польщі просто пощастило, що в Україні почалися проблеми і її громадяни масово кинулися на заробітки в цю країну. Звідки в перспективі буде черпати трудові ресурси наша країна поки не зрозуміло. Тому чим швидше Україна вибереться з тієї ситуації, в якій вона знаходиться зараз, тим легше буде впоратися з її наслідками в майбутньому.

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами