1868

Аграрна перспектива. Аналіз і аналітика ринку зерна в Україні

хлеб3.jpg

Вересень приніс з собою не тільки похолодання за вікном, пожвавлення ринку і початок бізнес-активності, а й новини про те, що українців, цілком можливо, чекає 20%-е зростання цін на хліб. Експерти говорять про те, що це пов'язано з дефіцитом пшениці і великими обсягами її експорту. Аналітики компанії Pro-Consulting намагалися розібратися в ситуації і визначити, чи справді населенню доведеться більше витрачати  на хліб.


                                  Статистика і ключові показники

Вирощування зерна – це основа АПК України, що становить 27% в структурі валового продукту. Пшениця ж, в свою чергу, є однією із ключових культур. Упродовж 4 останніх років Україна збирає особливо великі врожаї зернових. Щорічно вони складають більше 60 млн тонн зерна (на пшеницю припадає 20 млн тонн). Подібні обсяги стають можливими завдяки впровадженню інноваційних технологій, поліпшенню якості ґрунту і насіння, оптимізації витрат. Так, з 2005 по 2015 рік середня врожайність зернових значно зросла - з 26 ц/га до 41,1 ц/га, що в 1,6 разів перевищує нормовані показники.

Завдяки високій врожайності, Україна змогла стати лідером серед країн-експортерів зернових культур. Пшениця, кукурудза і ячмінь – головні експортні культури. Тільки за 2015/2016 МР було експортовано 39,6 млн тонн зернових, а обсяг експорту пшениці виріс в 4 рази – 17,4 млн тонн. Детальніше з обсягами поставок за кордон можна ознайомитися на графіку нижче.


27.09.png

Чи є дефіцит?

зерно6.jpg

Незважаючи на великий обсяг експорту, за останні роки не спостерігалося істотного дефіциту пшениці на внутрішньому ринку. У 2016 році загальний попит на пшеницю на території України не перевищує 11 млн тонн, з яких тільки 5 млн тонн припадають на продовольчі потреби, що становить 20% від загального виробництва. До того ж, варто зазначити, що за статистикою останніх звітних періодів, попит на пшеницю тримається в межах 6 млн тонн. Саме тому припущення про те, що в нашій країні можуть значно вирости ціни на хлібобулочні вироби, дещо перебільшені. Україна зібрала врожай пшениці на рівні 26 млн тонн, що зможе не тільки задовольнити всі потреби внутрішнього ринку, а й забезпечити експорт на рівні 17 млн тонн зерна.

Крім цього, стан справ на внутрішньому ринку зерна регулюється Меморандумом про взаєморозуміння, сторонами-учасниками якого є виробники зерна, зернотрейдери та Міністерство агрополітики. У цьому документі обумовлюються умови, які не допустять дефіциту зерна. Додатки до Меморандуму містять інформацію про обсяги експорту в розрізі головних експортних позицій.

Таким чином, можна говорити про те, що підвищення цін на хліб в 2016 році – можливе, з огляду на той факт, що вартість цього продукту залежить не тільки від ціни на зерно і його обсягів, а й від вартості борошна, енергоносіїв, а також витрат компаній-виробників. Ці фактори також можуть чинити істотний вплив на ринок і його політику.

Дата розміщення: 21.09.2016
дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами