Дата підготовки: | Травень 2023 року |
Кількість сторінок: | 12 Arial, 1 інтервал, 10 кегль |
Графіків і діаграм: | 10 |
Таблиць: | 4 |
Спосіб оплати: | передоплата |
Спосіб отримання: | електронною поштою або кур'єром в електронному або в друкованому вигляді |
Мова звіту: | українська, російська, англійська |
Компанія Pro-Consulting підготувала аналіз ринку фармсировини та фармацевтичних препаратів в Україні. Було проаналізовано теперішній стан та перспективи розвитку в Україні.
Ринок фармацевтичних препаратів та продукції стабільно зростав протягом останніх п’яти років, незважаючи на виклики, які поставали перед ним. Зокрема, мова йде про пандемію коронавірусу, коли через зменшення контакту між людьми разюче скоротилась загальна кількість захворювань. Проте, через повномасштабне вторгнення росії в Україну, ринок фармацевтичної галузі зазнав спаду. Основні фактори впливу на ринок фармацевтичної продукції у 2022 році:
1. Демографічна криза населення
Через бойові дії, 15% населення мігрувало за межі України. Оскільки ліки споживаються усіма верствами населення, фактично, ринок фармацевтики втратив 15% споживачів, що є суттєвим фактором.
2. Зниження купівельної спроможності населення та інфляція гривні
Через зниження купівельної спроможності населення, стрімко впав попит на таку групу товарів, як вітаміни та дієтичні добавки (-40%). Подорожчання фармацевтичних продуктів привело до того, що споживачі економлять на обсягах закупівель – замість того, аби придбати упаковку з необхідними ліками, споживач купує фасований товар у необхідній йому дозі.
3. Знищення складів та потужностей фармацевтичних компаній
Через бойові дії в Київській області та на Сході, де зосереджені найбільші оператори на ринку фармацевтичної продукції, українські компанії зазнали суттєвих збитків. Так, компанія «Фармак» зазнала збитків на 1,5 млрд. гривень через повне руйнування складу в Макарові під Києвом, де точились танкові перестрілки. Склад був наповнений первинним упакуванням та готовою продукцією. Сума збитків перевищила річний дохід компанії, що стало серйозним викликом для неї.
В Луганській обл. знижено виробничі потужності ТОВ «Мікрохім» - виробника кардіопрепаратів (виробничі потужності у м. Сіверодонецьк). Зараз частково відновлено виробництво препаратів на потужностях інших фармацевтичних підприємств країни.
4. Перебої зі світлом.
У виробництві лікарських засобів процес є максимально налагодженим. Синтез активної речовини та допоміжних компонентів здійснюється в стерилізованому приміщенні за допомогою високоякісного обладнання. Проте, відключення електроенергії та постійні перепади напруги наносять шкоду по всіх виробничих процесах. Через перепади напруги виходило з ладу обладнання та зупинялось виробництво. При зупинці понад 30 хвилин продукція чи сировина могла бути забракована та знищена, а повторна підготовка приміщень та обладнання у такому разі триває понад вісім годин, що призводить до зриву виробничих планів, суттєвих фінансових втрат та можливого дефіциту препаратів в аптеках.
5. Обсяг ліків в якості гуманітарної допомоги.
За 2022 рік обсяг бюджетних закупівель лікарських засобів скоротився на 5% в порівнянні з попереднім роком, незважаючи на активізацію бойових дій і, як наслідок, зростання потреби на засоби медичної допомоги. Це є наслідком великих об’ємів гуманітарної допомоги від країн-партнерів, які постачають велику кількість медичних препаратів.
6. Логістичні труднощі та ринки збуту
За даними Міністерства охорони здоров’я в Україні кількість аптек скоротилась вдвічі - з 22 780 аптечних закладів до 10 533. Це не вплинуло на попит, проте суттєво ускладнило реалізацію товарів, оскільки діючі аптечні заклади мали обмежені обсяги складів та транспортні потужності. Також викликом для фармацевтичних компаній стало порушення логістичних ланцюгів, зокрема через введення комендантської години та можливість транспортування повітряними шляхами через закриття повітряного простору. З першим чинником вдалось впоратись лише двом головним дистриб’юторам фармацевтичних препаратів в Україні – «БаДМ» та «Оптіма ФАРМ», яким вдалось отримати спецперепустки на здійснення перевезень вночі. Відсутність повітряного простору також завдала шкоди логістиці, тому наразі здійснюються авіапоставки до європейських країн, звідки імпортери забирають продукцію наземним транспортом.
1. Загальна характеристика ринку
1.1. Аналіз тенденцій розвитку ринку (фактори впливу, проблеми розвитку)
1.2. Загальні показники ринку, продажі фармацевтичних препаратів в 2022-1 кв. 2023 (поквартально) (виробництво+імпорт-експорт)
2. Основні зміни в законодавстві, що могли вплинути на логістику фармацевтичної продукції
3. Основні оператори ринку (великий, середній та малий бізнес)
3.1. Загальна характеристика, втрати від бойових дій (пошкодження складів, як у випадку Фармак та БАДМ тощо)
3.2. Основні показники операторів (поквартально виробництво, імпорт, експорт – оцінка), географія імпорту та експорту
3.3. Логістичні компанії, що здійснюють перевезення (за наявності даних в деклараціях)
4. Аналіз постачальників сировини
4.1. Динаміка імпорту
4.2. Основні імпортери
4.3. Логістичні компанії-постачальники сировини
5. Висновки. Прогнозні показники ринку
1. Загальні показники ринку фармацевтичних препаратів в грошовому вираженні за період І квартал 2022 р.-І квартал 2023 р., в млн.грн
2. Таблиця по основним операторам-виробникам на ринку фармацевтичної продукції
3. Таблиця по основним операторам-дистриб’юторам на ринку фармацевтичної продукції
4. Квартальні обсяги виробництва топ-5 компаній в натуральному вираженні, млн. упаковок
1. Географія експорту органічних та неорганічних сполук в натуральному вираженні
2. Географія експорту фармацевтичних препаратів в грошовому вираженні
3. Географія імпорту в натуральному вираженні
4. Логістичні компанії або декларанти, які отримують сторонні замовлення на перевезення фармпрепаратів
5. Квартальна динаміка імпорту в натуральному вираженні за товарною групою в період 2022 року – І Кв. 2023 року, в тис. тонн
6. Квартальна динаміка імпорту в грошовому вираженні за товарною групою в період 2022 року – І Кв. 2023 року, млн. грн
7. Питома вага імпортерів продуктів неорганічної хімії в натуральному вираженні
8. Питома вага імпортерів продуктів органічних хімічних сполук в натуральному вираженні
9. Основні декларанти імпортованої сировини та їх частка на ринку
10. Прогнозна ємність ринку фармацевтичних препаратів відносно 2021 року, 2021-2024 рр.