У статті подано інформацію щодо ринку зварювальних електродів в Україні за 2002-2015 роки. Розглянуто: динаміку виробництва зварювальних матеріалів та електродів, частку зварювальних електродів у загальному обсязі виробництва зварювальних матеріалів, частку основних галузей у загальному обсязі промислового виробництва, обсяг внутрішнього споживання електродів в Україні, частка імпортної та української продукції на ринку, а також структура імпорту та експорту .

У статті представлені відомості щодо ринку зварювальних електродів України, розглянуто стан та тенденції ринку, структура ринку зварювальних матеріалів України у 2016 році, асортимент продукції, проблеми ринку.

У цьому огляді наведено інформацію щодо ринку зварювального обладнання України. Розглядається таке: ситуація та основні тенденції на ринку зварювального обладнання, споживання витратних матеріалів, динаміка обсягів виробництва витратних зварювальних матеріалів, структура виробництва витратних зварювальних матеріалів, динаміка видимого споживання зварювальних витратних матеріалів, динаміка експорту-імпорту зварювальних витратних матеріалів, динаміка структури зварювального обладнання, перспективи ринку зварювального обладнання України.

В наш час, з одного боку, промислове та малоповерхове цивільне будівництво переходить на технологію швидкого монтажу, яка передбачає якомога ширше застосування болтових з'єднань та перенесення зварювальних робіт з будмайданчику на завод. Тільки в заводських умовах можна повністю механізувати процес зварювання, що дозволяє позбутися сумнозвісного людського фактора і підвищити якість стиків, а заразом і швидкість їх зварювання.

Електродугове зварювання - найбільш широко застосовується група процесів зварювальної технології. При електродуговому зварюванні кромки деталей, що з'єднуються, розплавляються електричним дуговим розрядом. Для зварювання необхідне сильноточне джерело живлення низької напруги, до одного затиску якого приєднується деталь, що зварюється, а до іншого – зварювальний електрод. Напруга дугового розряду пов'язана прямою залежністю з довжиною дуги: чим довша дуга, тим вища напруга розряду. Точна форма цієї залежності визначається умовами розряду – наявністю чи відсутністю захисної газової атмосфери, властивостями покритого електрода, наявністю та властивостями флюсу тощо. За будь-яких умов дугового розряду існує певна довжина дуги, що відповідає оптимальним умовам зварювання.

На думку фахівців, перспективи українського ринку зварювального обладнання та матеріалів виглядають дуже привабливо – до 2011 р. його ємність має подвоїтися. На вітчизняному ринку представлений широкий асортимент традиційного електрозварювального обладнання: трансформатори, випрямлячі, напівавтомати, установки для аргонодугового зварювання, зварювальні агрегати. Є й обладнання, яке є сучасним видом електрозварювальної техніки на базі високочастотних перетворювачів, - інвертори. Переваги традиційного та інверторного обладнання поєднують чопери - вони складаються з класичного трансформаторного перетворювача, основного силового вузла та електронних модулів (інверторів) європейських виробників.

Усі виробники електродовиготовляючого обладнання країн СНД працюють у вкрай жорстких цінових умовах, реалізуючи свої розробки за ціною, яка знаходиться на межі собівартості. Через складнощі з фінансуванням нових розробок обладнання та вимушеної необхідності економити на конструкційних матеріалах може відбутися різке якісне відставання наших розробок від західних аналогів. Такий стан справ може призвести до того, що в майбутньому виробники електродів СНД будуть змушені закуповувати обладнання у «далекому зарубіжжі» за цінами, що на порядки перевищують нинішню вартість вітчизняних машин.

На ринку зварювальних матеріалів СНД пропозиція перевищує попит і у "традиційних", і у високотехнологічних сегментах. Але проблеми із сировинним забезпеченням та зростаюча кількість дрібних "хобі" - конкурентів урізають можливості великих внутрішніх виробників, відкриваючи ринок імпорту Станом на 2005 р. структура виробництва зварювальних матеріалів у СНД така. У загальному обсязі випуску 77,5% припадає на російські підприємства, 17,5% - на Україну та 5% - на решту країн Співдружності. При цьому можна говорити про загальне збереження рівня виробництва електродів малого та середнього діаметра – 2-4 мм, тоді як випуск виробів діаметром 5 мм та 6 мм має тенденцію до зниження. Збільшується і виробництво легованого зварювального дроту, де за підсумками року приріст склав кілька відсотків. Слід виділити організацію промислового випуску обмідненого зварювального дроту, який на замовлення споживачів поставляється на шпулях і котушках з рядним намотуванням масою 5-15 кг. Постачальниками такого дроту є переважно підприємства - члени Асоціації "Електрод"

На вітчизняному ринку представлений широкий асортимент традиційного електрозварювального обладнання: трансформатори, випрямлячі, напівавтомати, установки для аргонодугового зварювання, зварювальні агрегати. Є й обладнання, яке є сучасним видом електрозварювальної техніки на базі високочастотних перетворювачів, - інвертори. Переваги традиційного та інверторного обладнання поєднують чопери - вони складаються з класичного трансформаторного перетворювача, основного силового вузла та електронних модулів (інверторів) європейських виробників.

Експансія на ринок зварювальних матеріалів України виробників електродів з «далекого зарубіжжя» (ЄС, Туреччини, Китаю) та швидкий вступ України до Світової організації торгівлі змушують вітчизняних виробників серйозно зайнятися комплексною модернізацією виробництва. Інакше їм доведеться залишити внутрішні ринки назавжди.

У компанії "Вант" оцінюють річний обсяг українського ринку зварювальних матеріалів у $40 млн., що порівняно з європейськими або найбільшими азіатськими (Індія, Китай) досить небагато. Однак якщо аналізувати ринок у динаміці, то фахівці зазначають, його структура, відображаючи загальносвітові тенденції, поступово зміщується на користь матеріалів для автоматичних способів зварювання - дроту суцільного перерізу, порошкових дротів, флюсів та ін. ніж інші види зварювальних матеріалів, наприклад, дріт суцільного перерізу або порошковий дріт, а флюс - ще простіше. Відповідно, знижується споживання і, як наслідок, випуск зварювальних електродів, виробники переорієнтуються на вироби малих діаметрів, спеціальні марки (для зварювання нержавіючих сталей, аустенітних, жароміцних, наплавних сталей, сталей з особливими властивостями та ін.).

На ринку зварювальних матеріалів СНД пропозиція перевищує попит і у "традиційних", і у високотехнологічних сегментах. Але проблеми з сировинним забезпеченням і зростаюча кількість дрібних конкурентів урізають можливості великих внутрішніх виробників, відкриваючи ринок імпорту. Аналізуючи виробництво зварювальних матеріалів в Україні та СНД, зазначимо, що рівень випуску подібної продукції дуже сильно залежить від масштабу виробництва сталі та прокату. Тому зафіксоване у 2004 р. збільшення випуску сталі та прокату в СНД, безсумнівно, покращило сировинну базу виробництва зварювальних матеріалів.

Український ринок зварювальних матеріалів застиг на одному рівні: ні 2002 р., ні 2003 р. суттєвих змін не відбулося, не було ні різких сплесків чи спадів обсягів виробництва, ні рішучих стартів компаній-новачків.

Зварювальні матеріали - це електроди, дріт та флюси, що використовуються при зварюванні та паянні металевих деталей та конструкцій та наплавленні на них покриттів. Найпопулярніший в Україні вид зварювання - ручне дугове, відповідно, найзатребуваніший зварювальний матеріал - електроди, за допомогою яких і здійснюється це ручне дугове зварювання. Згідно з розрахунками ТОВ "Арксел" (м.Донецьк, виробництво зварювальних матеріалів), структура споживання зварювальних матеріалів у натуральному вираженні виглядає таким чином: 80% припадає на електроди, 10% - зварювальні флюси, 8% - суцільні зварювальні дроти, 2% - порошкові дроту. До речі, у розвинених країнах частка електродів – лише 20-50%.

Зв'язатися з нами