В огляді представлено аналітичну інформацію щодо сум стягнутих боргів в Україні на початок 2023 року. Розглянуто: загальна сума стягненого боргу в Україні у 2022 році, частка від суми заборгованостей, переданих державним виконавчим службам та приватним виконавцям, динаміка динаміка примусових стягнень боргів з 2019-2022 років.

У матеріалі представлена інформація щодо ринку колекторських послуг у світі у 2022 році. Розглянуто: стан і тенденції розвитку індустрії стартапів зі стягнення боргів у світі, технічне рішення стартапів, якого потребують фінансові установи, частка безнадійних боргів постачальників BNPL, операції зі стягнення боргів, перелік провідних стартапів зі стягнення боргів.

У цьому огляді представлено аналітичну інформацію щодо розвитку ринку колекторських послуг України. Розглянуто: державне регулювання галузі стягнення кредитів, основні цілі розробки нового законопроекту, новий статус та повноваження компаній, що надають колекторські послуги, згідно з новим законом, суб'єкти, які можуть стати власниками, використання закону колекторськими та факторинговими організаціями, фактори, що стримують роботу іноземних інвесторів проблемними кредитами в Україні, обсяг проблемних кредитів, який підпадає під розроблений законопроект, ціна активів, рівень вирішення проблеми за рахунок закону, згідно з очікуваннями, короткі висновки.

У цьому огляді наведено аналітичні відомості щодо ринку колекторських послуг України. Розглядається: стан та тенденції ринку, темп зростання частки прострочених кредитів станом на вересень 2016 року, державне регулювання ринку, частка заставних та беззаставних кредитів, частка повернення заборгованості через колекторів, топ колекторських компаній та їх методи, питома вага тіньового ринку.

Огляд містить звітні аналітичні відомості щодо розвитку ринку колекторських послуг України за підсумками 2016 року. Розглянуто таке: топ основних трендів ринку, державне регулювання галузі.

У даній публікації представлені аналітичні відомості щодо ринку колекторських послуг України, розглядається: стан та тенденції розвитку ринку, особливості розвитку ринку у США та Європі, проблеми українського ринку.

Цей звіт містить аналітичну інформацію щодо ринку колекторських послуг України за підсумком 2013 року. Розглянуто наступне: основні гравці ринку, частка десятки найбільших операторів у загальній структурі ринку, види послуг, які надають ці компанії, обсяг ринку станом на жовтень 2013 р., структура ринку за параметрами, динаміка ринку з 2010 року, комісійні ставки на послуги, короткий прогноз на 2014 р., закони, що регулюють діяльність компаній цього сегменту, топ-10 колекторських компаній України та їх коротку характеристику.

«Ринок колекторських послуг стає дедалі привабливішим для нових операторів. Якщо кілька років тому на ринку працювало всього 5-7 великих компаній, то зараз від 70 до 200 колекторських агентств у тій чи іншій мірі зайняті в цьому бізнесі. Однак на слуху все ті ж 7-10 великих компаній, що контролюють 80-90% ринку колекторських послуг», - каже генеральний директор CCG в Україні Гжегож Копаніаж. Генеральний директор групи компаній "ПрімоКолект" Єва Закович додає, що більше 92% ринку належить лише семи великим гравцям - компаніям "ПрімоКолект", "Укрфінанси", CCG, CredEx, "Вердикт", EADR, EOS. Поява на ринку нових гравців, ціновий демпінг та поступове зменшення пропозиції портфелів кредитів призводить до здешевлення вартості послуг колекторів, а отже, доходи компаній неухильно знижуються. Ціновий демпінг насамперед відбився на портфелях, переданих на комісію. «Конкуренція посилилася багаторазово. Одночасно ринок звузився через природне старіння «докризового» портфелю. Ставки комісій знизилися у півтора рази. Якщо раніше за збір пізніх боргів (більше року прострочення) колектор заробляв у середньому 20%, то зараз – не більше

В огляді містяться матеріали щодо ринку колекторських послуг України. Розглядається таке: обсяги проблемних боргів українців, модель колекторського ринку для України, кількість колекторських компаній, частки гравців на ринку купівлі боргів, новинки ринку, проблеми та перспективи.

З осені 2011 року колектори, можливо, не зможуть займатися стягненням боргів. Уряд планує накласти тимчасовий мораторій на діяльність колекторських компаній щонайменше на рік.

Частка банківських «проблемних» кредитів у портфелях колекторських компаній цього року поступово зменшується. Зараз колектори диверсифікують портфелі за рахунок страхового та телеком-секторів. Втім, активна видача банками високоризикових споживчих кредитів може повернути статус-кво.

Потреба у очищенні кредитних портфелів змушує банкірів щільніше збільшувати співробітництво з колекторськими структурами. Такий інтерес з боку банків може подвоїти кількість збирачів прострочення у найближчі два роки. З початку року, за оцінками учасників ринку коллекшну, українські банки вже встигли продати близько 6 млрд. грн. поганих боргів. Портфелі заборгованостей, що викуповуються колекторами, й надалі зростають, як на дріжджах. Але незважаючи на темпи, сьогодні у роботі не більше 10% усієї проблемної заборгованості банківського сектору.

Складачі боргів уже почали купувати не лише бланкові дрібнокаліберні кредити, а й забезпечені заставами автомобільні позики. У 2011 році колекторські компанії мають намір сконцентрувати у себе щонайменше третину проблемних автокредитів, а також зайнятися активною скупкою боргів за регресами страхових компаній.

Підвищення комунальних тарифів та зростання заборгованості у сфері ЖКГ роблять цей ринок ласим видобутком для колекторських компаній. За даними Держкомстату, на початок травня заборгованість населення за комунальні послуги становила 11,445 млрд. грн. І це при тому, що справно оплачується зараз приблизно 90% усіх рахунків, що виставляються. Однак після підвищення цін на газ рівень розрахунків може суттєво погіршитися. Адже за даними численних соціологічних досліджень, при підвищенні тарифів на 30% половина населення, що сплачує сьогодні, відмовляється це робити. В уряді не виключають такого варіанта розвитку подій. А тому мають намір застосовувати до боржників санкції.

За оцінками учасників ринку, у 2010 р. колектори викуплять понад 1 млрд. грн. прострочених банківських боргових зобов'язань за суму близько 100 млн. грн., причому дисконтна ставка зберігатиметься на рівні 90-95%. Порівняно з четвертим кварталом 2009 р. дисконти практично не змінилися, виняток становлять заборгованості з більшим терміном прострочення. Вартість старих боргів знижується, але це цілком логічно та закономірно. Серед уже проданих портфелів найдорожче оцінили активи «ІНГ Банку (Україна)», продані CCG за 18% від номінальної вартості. Щоправда, фінансова установа продавала кредити роздрібного підрозділу, який закривався, тож далеко не всі боржники банку були проблемними.

На думку учасників ринку, одна з головних відмінностей роботи in house collections (внутрішньої структури банку, що займається стягненням боргів) та колекторської компанії полягає у вищому рівні оперативності та гнучкості останньої. Збір боргів у банку - це частина одного з банківських процесів, який узгоджений та закріплений у положеннях та регламентах. Узгодження тієї чи іншої активності чи механізму впливу позичальника у банку відбувається негаразд швидко. Водночас, робота в колекторському агентстві — насамперед бізнес. І цей бізнес вимагає оперативних рішень та їх впровадження буквально відразу.

СК найчастіше передають колекторським агентствам борги з КАСКО (80%), ОСАЦВ (15%) та фінансові ризики, які утворюються при невиплаті кредитів банківськими позичальниками (до 5%). І якщо раніше передавалися майже безнадійні борги двох-трирічної давності, то зараз СК готові передавати борги на кілька місяців. Ефективність стягнення колекторами боргів з регресу перевищує 40%. Ціна питання — 15-25% від суми боргу, що стягується. Важко оцінити ефективність роботи колекторських компаній загалом.

Після реформи ЖКГ, що обіцяється більшістю кандидатів у президенти, більше чверті боргів у цій сфері буде передано колекторам. За підрахунками, під час реформування ЖКГ колекторські компанії працюватимуть із понад 25% прострочених боргів за воду, енергоносії та інші послуги комунальників. На даний момент із професіоналами зі збору боргів стикаються не більше 5% комунальних боржників, директор з маркетингу та продажу колекторської компанії Verdict.

Потенційні заробітки колекторських компаній у найближчі роки становитимуть 2-3 млрд грн. За прогнозами експертів, до кінця поточного року обсяг проблемних кредитів у банківській системі зросте до 50-65 млрд. грн. При цьому 60% проблемної заборгованості припадатиме на корпоративних клієнтів банків. Це і є потенційним фронтом робіт для колекторських компаній. Проте досі колектори не можуть похвалитися значним охопленням ринку невигідних кредитів. Причин тому кілька.

За оцінкою колекторської компанії (КК) X-Point, вже восени обсяг замовлень на повернення боргів з боку банків збільшився на 25—30%, і ця цифра постійно зростає. Водночас, сьогодні, за оцінками Асоціації колекторського бізнесу України (АКБУ), в роботу колекторським компаніям передано не більше 10—15% проблемної заборгованості фінансово-кредитних установ. Ринок колекторських послуг поки що відкритий, проникнення в банківський сегмент порівняно невелике, а послуги з повернення проблемних та безнадійних боргових зобов'язань недостатньо структуровані. З іншого боку, за підрахунками АКБУ обсяг ринку вже зараз становить близько 2,5 млрд. грн. — тобто послуги колекторів стають уже популярнішими. "Безумовно, у такій ситуації фінансово-кредитні установи все частіше вдаються до допомоги колекторських компаній, - коментує експерт. - Підвищений попит на послуги колекторів не може не позначитися на тенденціях розвитку цього ринку. Практично щодня ми дізнаємося про появу нових і нових гравців. За нашими оцінками, сьогодні в Україні працюють до 15 великих колекторських компаній, а також близько 40—50 невеликих регіональних структур, які позиціюють себе такими: поточного року ми очікуємо, що ринок колектингу пройде стадію формалізації, доформування, і до кінця року залишиться близько 10 сильних гравців.

Зв'язатися з нами