У матеріалі представлена аналітична інформація щодо ринку обладнання для обробки металу в Україні. Розглянуто: прогноз виробників та постачальників по ринку металообробного обладнання, коментарі експертів з сегменту лазерної обробки, вплив пандемії, рівень та тенденції попиту, очікування на найближче майбутнє по ринку.

В даному матеріалі представлені аналітичні відомості щодо ринку металургійного машинобудування України, розглядається стан ринку, країни, в які експортується продукція українського машинобудування, топ іноземних конкурентів українських виробників, чистий прибуток підприємств української металургії за 2014/15 р.р.

Матеріал, представлений у цьому огляді, містить інформацію щодо ситуації на українському ринку металургійного обладнання. Розглядається таке: тенденції на українському ринку, обсяги інвестицій в оновлення виробничої бази у 2011 році українськими металургами, попит на європейські марки, головні конкурентні переваги західних компаній.

У цьому огляді представлена інформація щодо ринку металургійного обладнання України (верстати металорізальні (включаючи агрегатні верстати лінійної побудови) для свердління, розточування, фрезерування, нарізування зовнішнього або внутрішнього різьблення за допомогою видалення металу, крім токарних верстатів (включаючи токарні багатоцільові верстати) товарної позиції 845 а саме: обсяги експорту та імпорту верстатів, країни-імпортери, країни експортери, сальдо торговельного балансу та інше.

Цей огляд містить інформацію щодо ринку металургійного обладнання (верстати поздовжньо-стругальні, довбіжні, протяжні, зуборізні, зубошліфувальні або зубооздоблювальні, пильні, відрізні та інші верстати для обробки металів або металокераміки) України. Розглядається таке: сальдо торговельного балансу, обсяги експорту з України, обсяги імпорту в Україну, країни-імпортери верстатів, країни-експортери та інше.

Для ринку шахтного обладнання минулий рік ознаменувався завершенням концентрації групою СКМ акцій підприємств гірничого машинобудування, які належали до орбіти її впливу. Так, днями вітчизняні інформагентства повідомили про зміни у складі акціонерів ВАТ «Свердловський машинобудівний завод» (Луганська обл.), що спеціалізується на випуску гірничо-шахтного обладнання. Свою частку у власності заводу віддала якась Nowestic Investments Limited, яка продала 11,5548% акцій іншої офшорної компанії Ukrainian Machine Building Holding Limited (UMBHL), афілійованої з СКМ. Таким чином частка цієї групи на ВАТ зросла з 50% до 61,5548%. Втім, великим акціонером заводу залишився Василь Макаренко, керівник підприємства упродовж багатьох років, а у його власності 28,32% акцій.

Поточний рік для Старокраматорського машзаводу вочевидь не буде врожайним, а на підприємстві вже прогнозують значне зменшення обсягу продажу готової продукції, проблема повернення накопичених боргів для заводу родини Близнюків стала вкрай гострою. Лише банкам СКМЗ заборгував близько 120 млн. грн. (Більше половини з них припадає на Брокбізнесбанк). Не варто забувати про зобов'язання машинобудівників на суму 42 млн. грн. за випущеними у 2006 р. облігаціями. У цьому світлі процес банкрутства підприємства, розпочатий сторонньою структурою, дозволяє боржнику вбити одразу двох зайців.

Проблеми з ліквідністю, які зазнавали вітчизняні метпідприємства наприкінці минулого року, негативно позначилися на економічній діяльності машинобудівних заводів, які виготовляють обладнання для гірничо-металургійного комплексу. Більшість контрактів було або скасовано, або у разі відкладено за термінами. Наприклад, "Азов-маш", у 2008 р. збільшив випуск продукції вагонобудування на 13,2%, тоді як виробництво продукції важкого машинобудування у зв'язку зі скороченням замовлень від металургів скоротилося на 33%. У листопаді вітчизняні замовники (зокрема, Полтавський ГЗК та "Азовсталь") повідомили Новокраматорський машзавод про свою нездатність розплатитися за замовлене обладнання.

Ціни на нове європейське обладнання в Україні сьогодні такі: автонавантажувач - прибл. €300 тис., стаціонарні прес-ножиці – прибл. €600 тис., прес-€700-800 тис. Аналогічна техніка з КНР може коштувати вдвічі дешевше. А деякі китайські преси, за інформацією УА Втормет, можна придбати за $20-30 тис. Загалом на ринку домінує імпорт. На український ринок сьогодні виходить безліч виробників із Франції, Німеччини, Італії, Іспанії, КНР та ін. Але ключових операторів залишається лише кілька. До того ж з них тільки ми маємо офіційно зареєстроване представництво, сервісний центр та склад запчастин. І це не реклама, це факт. І жоден інший імпортер не інвестує стільки у свій поступ на українському ринку, як Akros Henschel. Раніше в Україні випускалися пакетувальні та брикетувальні преси. Напевно, виробляються вони і зараз, але у дуже невеликій кількості. Решта в Україні не випускається, і сьогодні імпорт займає на ринку 90-95%.

Тенденції всіх сегментів ринку металообробного обладнання України схожі - це поступове зростання потреби в сучасній техніці, яке споживачі все ще намагаються задовольняти за рахунок модернізації верстатів. При аналізі тенденцій та перспектив українського ринку металообробного обладнання є сенс розглядати всі сегменти цього ринку в комплексі: ніші токарних, фрезерних, листообробних та ін. верстатів. Тенденції перерахованих напрямів, на думку експертів, схожі та відображають загальні тренди.

Вже не перший рік знос основних фондів на підприємствах чорної металургії нашої країни перевищує 60%. Не секрет і те, що наднормативні терміни експлуатації відрізняють сьогодні понад 80% українських доменних та мартенівських печей, понад 25% конвертерів та 90% прокатних станів. І ще одна констатація становища речей, що склався в цій сфері - на устаткуванні з наднормативними термінами експлуатації в Україні виробляється понад 50% металопродукції. Остання далеко не завжди конкурентоспроможна на світовому ринку, в т.ч. і тому, що її енергоємність у 2-2,5 рази вища за аналогічні показники для металопродукції, що випускається в ряді країн Європи та світу.

За останні п'ять років капіталовкладення у вітчизняні металургійні заводи становили 18 млрд. грн. Модернізація металургії обертається золотим дощем для західних машинобудівних концернів, які отримують найбільші замовлення на цьому ринку. Українські підприємства виживають за рахунок замовлень. $610 млн. обійдеться «Інтерпайпу» будівництво нового електросталеплавильного заводу. Сума контракту дорівнює дворічному доходу Новокраматорського машинобудівного заводу (НКМЗ), одного з провідних виробників обладнання для сталеварів в Україні та СНД. Але будуватиме новий завод на базі обладнання італійського виробника Danieli, однієї з трьох світових компаній, які комплексно постачають обладнання для металургії. Наші машинобудівники вже не вперше залишаються за бортом великих замовлень щодо реконструкції у вітчизняному гірничо-металургійному комплексі. А гроші тут звертаються дуже чималі.

Зв'язатися з нами