У статті подано інформацію щодо ринку оцінки нерухомості в Україні за 2017 рік. Розглянуто: законодавчу базу ринку оцінки нерухомості, операції, що не потребують оцінки нерухомості, процедуру оцінки нерухомості, рецензування звіту про оцінку майна, вартість послуг оцінки регіонів України на квартири та приватні будинки.

Щоб провернути схему монополізації ринку оціночних послуг, її авторам знадобилося майже півтора роки. Спочатку в Податковому кодексі з'явилася, на перший погляд, нешкідлива норма, згідно з якою прибутковий податок, який стягується з власника нерухомості під час її продажу, розраховується виходячи з вартості "не нижче за оцінну". На початку року парламент затвердив зміни до деяких законів щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012–2014 роки. Серед іншого у законодавство була...Тепер для того, щоб оформити угоду, необхідна експертна оцінка, яка раніше коштувала не більше 300-500 грн., зараз вартість послуг зросла в більш ніж...

Цього літа на ринку, який самі учасники називають не інакше як закритим та сформованим, спостерігався небувалий ажіотаж. У парламенті з'явилося одразу кілька законопроектів, які мають радикально змінити правила гри на ринку оцінки. Момент обраний не випадково: держава влаштовує останній розпродаж ласих шматків. В умовах зменшення станів олігархів, порожньої скарбниці та прийдешніх президентських виборів. На кону стоять такі великі суми, що вирішили змінити законодавство. Серед об'єктів, які спровокували владу змінити правила гри, називають ОПЗ, 100% акцій ДАК "Титан", ВАТ "Сумихімпром", 22,4% акцій компанії "АероСвіт".

Хто стоїть за ідеєю врегулювання оцінного бізнесу. До оцінки нерухомості або землі завжди можна причепитися. Особливо під час кризи. Оцінка - суб'єктивний процес, хоч і заснований на об'єктивних факторах. Так побудовано систему - не порушуючи закон, оцінка однієї й тієї ж об'єкта може відрізнятися кардинально. Не секрет, що існують відомі оцінювачі, які обслуговують інтереси певних бізнес-груп чи місцевої влади. Іноді це відбувається на законних підставах. Правила проведення оцінки існують, питання в тому, наскільки ці правила дотримуються учасниками ринку та замовниками. Помиляються не тільки дрібні, але і відомі оціночні компанії. Минулого року після публічних претензій ГоловКРУ потрапила репутація однієї з чотирьох провідних міжнародних компаній з надання професійних послуг "Ернст енд Янг", яка оцінювала активи "Укрзалізниці". Ревізори вимагали у ФДМУ позбавити організацію права займатися оціночною діяльністю. Але рецензію сумнівної оцінки не дано досі.

Криза не ставить хрест на роботі оцінювачів, а змінює її характер та сферу докладання зусиль. Оцінка нерухомості в умовах кризи ліквідності стає найбільш актуальною та затребуваною. За останні кілька місяців попит на подібні послуги збільшився у кілька разів. Більшість звернень з боку девелоперів та забудовників стосуються мінімізації витрат та визначення вартості власних об'єктів нерухомості та проектів, які можуть бути виставлені на продаж. Ринок оціночних послуг динамічно розвивався протягом останніх кількох років. За цей період зазнали змін методи державного та громадського регулювання ринку, сформувалися українські лідери, які надають якісні послуги з оцінки нерухомості, майнових прав, земельних ділянок, а також цілісно-майнових комплексів, цінних паперів тощо. Сьогодні в Україні налічується п'ять професійних саморегулівних організацій, серед яких найстарішою та найбільш авторитетною є Українське товариство оцінювачів, створене у 1994 р. та об'єднує 1 400 оцінювачів – фізичних осіб та акредитованих при ньому понад 20 СОД. Загалом в Україні (з урахуванням оцінювачів землі) налічується близько 8 000 осіб, які надають цю послугу.

Оцінка нерухомості, яка раніше влітала українцям у копійчину, стрімко дешевшає - з жовтня минулого року до нинішнього лютого ціни обвалилися на 30%. Якщо раніше громадяни зверталися за оцінкою житлоплощі переважно для отримання іпотечного кредиту або продажу майна, то тепер просять оцінити квартири для обміну. А ось автоекспертиза, як при продажу б/в машин, так і за ДТП, за останні три місяці подорожчала в середньому на 20%. При цьому незадоволеність клієнтів компенсується готовністю експертів особисто прибувати на місце аварії, щоправда, лише за додаткову плату. Водночас громадянам стало простіше домовитися з оцінювачами про суму комісійних – розцінки на рекомендовану експертизу поступово знижуються. Стагнація ринку житла та заморожування іпотечного кредитування перевели оцінку нерухомості в ранг малозатребуваної послуги. За інформацією Українського товариства оцінювачів, якщо у 2007 р. – на початку 2008 р. компанії отримували не менше 500 замовлень з іпотеки щомісяця, то у лютому нинішнього року – п'ять-сім у кращому випадку. Що не забарилося позначитися на вартості послуг – оцінка квартири обійдеться громадянинові сьогодні не більше ніж у 400 грн. Раніше вважалося соромним проводити оцінку квартир менш ніж за $100. У деяких містах мінімальні ставки були ще вищими через корпоративні домовленості. Сьогодні таку роботу багато хто виконує і за 200-300 грн.

Експерти виступили проти ухвалення у другому читанні законопроекту, який може знищити незалежну оцінку. Законопроект про внесення змін до ЗУ "Про товарну біржу" та інші законодавчі акти України (№0971 від 17.09.2008) несе низку загроз. Шляхом внесення змін до цивільного, господарського та земельного законодавства документ визначає обов'язковість проведення оцінки для будь-яких операцій з майном, які здійснюватимуться всіма громадянами та суб'єктами господарювання, що призведе до їх додаткових багатомільярдних витрат. Передбачає обов'язкову (щомісячно) звітність нотаріусів про сутність, зміст та вартість угод з майном, які ними засвідчені, шляхом надання відповідної інформації до створюваної відповідно до цих змін ради з питань оціночної діяльності. Це призведе до обов'язковості оприлюднення особистої конфіденційної інформації з порушенням цивільних прав людини на приватне життя, свободу розпорядження власністю, створюючи умови для рейдерства в бізнес-середовищі.

Ринок оцінки в Україні тримається сьогодні на кількох великих міжнародних компаніях. Така ситуація провокує останніх на особливу вибірковість у виборі клієнтів. Так, за словами директора однієї з відомих девелоперських компаній, перша консалтингова структура, до якої звернулися під час виходу на IPO, відмовила у послугах. Через відсутність гідної конкуренції, навіть нехтуючи пропозиціями про співпрацю, кити інвестиційної аналітики залишаються у виграші. Можливо, тому компанії, які потрапили до обраних, неохоче здають контакти своїх партнерів. Великі гравці ринку нерідко обмежуються абстрактною відповіддю Міжнародна компанія, якій довіряють у світі. Крім статусних гравців із зарубіжним корінням, певний сегмент ринку займають локальні компанії. Щоправда, якість їхніх послуг – предмет спірний.

Основною складовою будь-якої угоди є ціна активу, який виступає як об'єкт купівлі-продажу. При цьому порівняно з іншими галузями економіки у сфері комерційної нерухомості оцінка має досить специфічний характер, що пов'язано зі значними обсягами оцінюваних активів, ускладненістю механізму ціноутворення та, відповідно, процедурами та методиками оцінки, а також широким спектром управлінських рішень, що ґрунтуються на використанні результатів оцінки . Усе це в результаті визначає досить високі вимоги до оцінювачів, від професіоналізму яких значною мірою залежить ефективність та надійність ведення бізнесу у сфері комерційної нерухомості. За словами Іллі Величко, спеціаліста відтіла продажів компанії "Українська Торгова Гільдія", дохідність об'єкта визначається сукупністю кількох факторів. Основними є: концепція та формат; місце розташування та конкурентне середовище; орендарі та орендні ставки; технічні параметри (площа, паркінг, транспортна доступність, можливість збільшення та ін.). Прибутковість об'єкта розраховується усім етапах його втілення у реальність - від вибору земельної ділянки і до 2-3-х років його функціонування.

Існують загальноприйняті підходи та міжнародні стандарти, на яких засновані локальні зразки оцінки нерухомості у всьому світі та яких дотримуються всі оціночні компанії. При цьому вони можуть мати свою специфіку в кожній країні, проте, як зазначають фахівці, у будь-якому випадку реалізовувати її будуть оцінювачі з певним досвідом роботи та відповідними знаннями. Тим часом складність полягає в тому, що поки що у нас досить низький рівень кваліфікації оцінювачів, які працюють з комерційною нерухомістю. У процесі оцінки увага звертається на всі, навіть найдрібніші деталі. У кожного оцінювача є свої підходи, але, у будь-якому випадку, для початку складається докладна анкета про стан об'єкта, що оцінюється. Важливе значення має місце об'єкта, також враховується фізичний стан, наявність комунікацій (що дуже важливо в оцінці земельної ділянки), розвиненість інфраструктури у районі розташування об'єкта оцінки. Професійні оцінювачі мають фото- та відеотехніку, тому об'єкт оцінки фотографується, а знімки додаються до звіту.

У процесі оцінки увага звертається на все, навіть на найдрібніші деталі. У кожного оцінювача є свої підходи, але спочатку завжди складається докладна анкета про стан будинку (з якого матеріалу він побудований, який фундамент, який дах, скільки кімнат, які комунікації і так далі). Професійні оцінювачі мають у своєму розпорядженні фото- та відеотехніку, тому будинок, прибудинкова територія, господарські будівлі і сама ділянка фотографуються і знімки додаються до оцінного документа. За словами фахівців, не варто забувати про таке поняття, як надмірне покращення. Наприклад, якщо стіна заміського будинку завтовшки метр, хоча за проектом достатньо 50 сантиметрів, це не означає, що потенційний покупець повинен платити зі своєї кишені за таке "зайве поліпшення". Є ще таке поняття, як зношування конструктивних елементів будинку. Професійні оцінювачі мають спеціальні зведені таблиці нормативного терміну використання різних матеріалів залежно та умовами. Звичайно, чим міцніший матеріал, тим його термін служби і, відповідно, оцінна вартість вища.

У процесі оцінки увага звертається на все, навіть на найдрібніші деталі. У кожного оцінювача є свої підходи, але спочатку завжди складається докладна анкета про стан будинку (з якого матеріалу він побудований, який фундамент, який дах, скільки кімнат, які комунікації і так далі). Професійні оцінювачі мають у своєму розпорядженні фото- та відеотехніку, тому будинок, прибудинкова територія, господарські будівлі і сама ділянка фотографуються і знімки додаються до оцінного документа. За словами фахівців, не варто забувати про таке поняття, як надмірне покращення. Наприклад, якщо стіна заміського будинку завтовшки метр, хоча за проектом достатньо 50 сантиметрів, це не означає, що потенційний покупець повинен платити зі своєї кишені за таке "зайве поліпшення". Є ще таке поняття, як зношування конструктивних елементів будинку. Професійні оцінювачі мають спеціальні зведені таблиці нормативного терміну використання різних матеріалів залежно та умовами. Звичайно, чим міцніший матеріал, тим його термін служби і, відповідно, оцінна вартість вища.

В Україні розвивається ринок послуг з оцінки нерухомості та землі. Якщо раніше подібні послуги окрім органів держвлади та місцевого самоврядування (стосовно об'єктів, що перебувають у державній та комунальній власності) переважно надавали банки, що видавали іпотечні кредити, то нині, насамперед із приходом в Україну іноземних інвесторів, з'явилися спеціалізовані компанії. За оцінками експертів, таких у країні вже близько тисячі, причому працюють на ринку як вітчизняні компанії. Власні оцінювачі є у штаті девелоперських та інвестиційних фірм, адже, згідно із Законом "Про оцінку майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні", подібні послуги можуть надавати компанії, які отримали сертифікат суб'єкта оціночної діяльності та в штаті яких є хоча б один оцінювач .

Зв'язатися з нами