Матеріал, представлений у цьому огляді, містить інформацію щодо українського ринку опалубки та будівельних риштувань. Розглядається таке: ситуація на ринку, основні тенденції, найбільші оператори на ринку будівельних риштувань України, частки найбільших операторів, темпи зростання обсягів реалізації на ринку будівельних риштувань в Україні, найбільші оператори на ринку опалубки в Україні, перспективи ринку будівельних риштувань та опалубки в Україні.
Великі оператори ринку пропонують не лише покупку, а й лізинг, оренду опалубки, що часто буває фінансово обґрунтованим для котеджного будівництва. Галина Липовець констатує: провідні оператори ринку пропонують опалубку всіх видів в оренду на мінімальний термін від 14 днів. «Компанія повинна мати достатній висококваліфікований штат співробітників, які могли як оптимально розробити план опалубки, так і провести шеф-монтаж на будівельній ділянці. Додатковим плюсом при оренді опалубки є наявність у продавця/орендодавця ремонтної бази, тому що в цьому випадку пошкоджені в процесі оренди елементи опалубки доведеться не викуповувати, а лише оплачувати ремонт», – додала фахівець. На вітчизняному ринку працює велика кількість операторів, які займаються опалубкою. Залежно від особливостей діяльності їх можна поділити так:
Усі ці консолідовані дії призвели до того, що у січні-березні поточного року підприємства України виконали будівельних робіт на суму 7,8 млрд. грн., що на 6,8% більше, ніж у відповідному періоді 2010 року. За характером будівництва обсяги робіт розподілилися таким чином: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного оснащення становили 82,5% від загального обсягу. Капітальні та поточні ремонти — 10,4% та 7,1% відповідно. Подібна статистика не дуже тішить виробників та імпортерів будівельної опалубки. Справа в тому, що основна частина робіт виконувалася на об'єктах, які були «заморожені», а отже, все необхідне обладнання, у тому числі й будівельна опалубка, було придбано ще в докризовий період. Таким чином, значного збільшення обсягу реалізації цього обладнання не відбулося. Щодо виходу на показники 2007 року, коли обсяг ринку опалубки у грошовому вираженні, за різними оцінками, становив
Збільшення попиту на пересувні ліси насамперед пов'язане з тим, що в країні все більше будується житлових будинків заввишки 80-100 м, де найефективніше використовувати саме моторизовані підйомники. Крім того, на відміну від традиційних лісів, на встановлення, монтаж підйомників потрібно менше часу. Вони порівняно недорогі: вартість сучасних "платформ", що ввозяться в Україну, сьогодні коливається від EUR30 тис. до EUR80 тис. за кожну. Крім того, широко розвивається ринок вентильованих фасадів, де традиційні ліси та "люльки" не такі ефективні. Витяги в основному ввозяться з Італії, Іспанії та Німеччини. Тенденція збільшення попиту на щоглові витяги в 2007 р. продовжиться зі зростанням обсягів висотного будівництва. Що ж до опалубних систем, то за останні два роки на український ринок вийшли нові виробники, такі як Pafilis. а. (Греція), Utinor, Deko (Франція), Sba (Ізраїль), Mesa Imalat, Intek, Eyuboglu (усі - Туреччина), "Робуд" (Росія) та ін.
Ринок опалубних систем можна з упевненістю назвати барометром стану будівельної галузі України не лише в кількісному, а й якісному відношенні. І якщо збільшення обсягу закупівель даного обладнання є показником просто активного будівництва, то підвищення попиту на дорогі імпортні системи говорить про появу «знакових» об'єктів та вливання в галузь значних інвестицій.
З часом опалубка вітчизняного виробництва складе серйозну конкуренцію імпортним конструкціям. У таких великих обласних центрах, як Донецьк, Дніпропетровськ, Харків, сегмент опалубних систем розвивається досить високими темпами, але водночас помітно відчутне відставання цих регіонів від столиці. Підбиття підсумків року, що минає або минулого року, завжди таїть певні несподіванки, а також невідповідності прогнозам фахівців, що озвучуються на його початку. Візьмемо, наприклад, 2005 р. Очікування операторів багатьох сегментів ринку були досить-таки райдужними, тоді як нестабільна політична обстановка, що склалася на той час у країні, заморожування багатьох об'єктів нерухомості, що зводяться, і т. д. сплутали всі карти і привели не до збільшення , а лаже до зменшення обсягів продажу у багатьох сегментах будівельного ринку України.
Серед основних проблем українського ринку опалубки - залежність виробників від цін на метал та енергоносії, відсутність будь-якої підтримки з боку держави та ігнорування інтересів вітчизняного виробника. Як одна з основних тенденцій ринку експерт називає збільшення кількості постачальників і виробників опалубки, що веде до ще більшого загострення конкуренції. Загалом, як зазначають фахівці, наявність на ринку опалубки різних виробників та різних цінових категорій дає замовнику можливість вибору залежно від своїх фінансових можливостей та цілей будівництва.
На сьогоднішній день близько 98% опалубки належить вітчизняним виробникам. Як відомо, скільки існує людство, стільки живуть і будівельні технології, що постійно розвиваються, удосконалюються. Пройшло чимало часу, поки людина навчилася обробляти камінь, відкрив для себе властивості глини, винайшов цемент. І вже сьогодні рівень сучасного будівництва дозволяє будувати стіни без використання каменю. Опалубні системи дозволяють у досить стислі терміни зводити несучі та опорні частини систем будівель та споруд. Все геніальне у нашому світі дуже просто, технологія опалублення не є винятком із правил. Спосіб будівництва із застосуванням опалубки чимось нагадує стару дитячу гру в пісочниці, коли за допомогою пластмасового відерця дитина споруджує так звані "пасочки". про більш серйозні системи та механізми.
Фігуранти опалубного ринку не знають розмірів поля, на якому грають, але впевнені, що воно щороку розширюється на 20-30%.
Монолітне будівництво сьогодні вважається найбільш перспективною технологією зведення будівель та споруд найрізноманітнішого призначення. Загалом цей метод виглядає наступним чином: на місці будівництва бетоновмісна суміш заливається в спеціальну форму (опалубку), що надає необхідну форму монолітним бетонним або залізобетонним конструкціям. Особлива роль у даній технології відводиться опалубці - саме вона багато в чому визначає терміни будівництва та якість конструкцій, що споруджуються.