В матеріалі міститься аналітична інформація по основним виробникам ДСП в Україні. Розглянуто наступне: особливості ламінованого ДСП, огляд основних постачальників ДСП.

У даному матеріалі представлена аналітична інформація щодо столярної галузі Польщі у 2021 році. Розглянуто таке: список провідних виробників столярних виробів у сезоні 2021 року, вплив пандемії на столярну галузь Польщі, приріст доходів 60 найбільших виробників дерев'яних виробів у Польщі, кількість закритих компаній індустрії у 2021 році.

У матеріалі представлена статистична інформація про деревообробну та меблеву промисловість України за січень серпень 2017 року. Розглянуто: індекси виробництва в даній сфері, обсяг реалізованої продукції, рівень рентабельності, середня заробітна плата в цілому по промисловості, у переробній промисловості та виробництві виробів з деревини, а також помісячне виробництво, фанери, плити деревозруженої та шпону листи для клеєної фанери.

Данный обзор содержит информацию касательно украинского рынка древесно-стружечной плитки (ДСП). Представлено следующее: динамика объемов производства ДСП в Украине в период с 2005 по 2011 года, а также объемы экспорта ДСП из Украины, объемы импорта ДСП в Украину.

Огляд містить інформацію щодо ринку деревноволокнистої плитки (ДВП) України, а саме: ситуація та основні тенденції ринку ДВП в Україні, обсяги імпорту ДВП в Україну, частка ламінованої підлоги на ринку підлогових покриттів в Україні, обсяги ринку деревноволокнистої плитки (ДВП) України.

В даному огляді представлена інформація щодо українського ринку деревоволокнистої плитки (ДВП). Розглядається таке: динаміка обсягів виробництва ДВП в Україні в період з 2005 по 2011 роки, а також обсяги експорту деревноволокнистої плитки (ДВП) з України у натуральному та грошовому виразах, обсяги імпорту деревноволокнистої плитки (ДВП) в Україну.

Незважаючи на те, що в 2009 р. ринок ОС-плит не збільшився в 2 рази, скорочення його обсягів всього на 21,6% (тоді як обсяги продажів більшості будматеріалів зменшилися в 1,5-2 рази) виглядає більш ніж підбадьорювально. Причиною незначного, за нинішніми мірками, скорочення обсягів реалізації, за словами гравців ринку, є популярність ОС-плит серед населення України. Адже вони використовуються як підкладки при облаштуванні покрівель з бітумної черепиці, так і основи під підлогу з паркету або лінолеуму. Крім того, ОС-плити широко застосовуються в обробці та декоруванні, а також у каркасно-панельному будівництві. Зокрема, за оцінками Максима Марініна, заступника директора ТОВ "СіпекоБуд" (м.Київ; виробництво каркасних панелей з ОС-плит, будівництво котеджів та будинків з них; з 2007 р.; 20 чол.), у 2009 р. обсяги будівництва каркасно-панельних котеджів та будинків в Україні збільшилися порівняно з 2008 р. приблизно на

Дорога продукція іноземних компаній, які до кризи лідирували у верхньому ціновому сегменті, практично з ринку, але на їхнє місце приходять нові гравці. "Раніше в цьому сегменті превалювала продукція ТМ Egger (Австрія) та Termopal (Німеччина). Зараз їхня присутність на ринку зведена до нуля, зате з'явився новий гравець - Kaindl (Австрія) - основний конкурент фірми Egger в Європі", - каже Ігор Кашапов, директор компанії "Міф" (м.Київ; меблевий консалтинг; з 1998 р.; 5 чол.). Тож у 2009 р. частка верхнього цінового сегмента майже не змінилася порівняно з 2008 р. А ось середній ціновий сегмент за цей період "схуд" більш ніж у 2 рази. Серед найбільш відомих в Україні ТМ, представлених у цьому сегменті, як і раніше, залишаються марки Interspan, FALCO (обидві - Угорщина), Buchina (Словаччина). З початку року ситуація почала змінюватися, зокрема нижній ціновий сегмент став "танути", а середній - відновлювати свої позиції. Але справа не в тому, що змінилися уподобання споживачів, просто дерев'яні плити почали дорожчати: за вісім місяців 2010 року їхня вартість у середньому збільшилася на

Українська влада дає можливість білоруським виробникам ДВП стати ближчими до наших меблярів. Минулого тижня Мінекономіки України повідомило про досягнення домовленості з компанією «Могилівенерго», яка погодилася обмежити постачання деревноволокнистих плит мокрого способу виробництва до нашої країни на цей рік лімітом у 1,4 млн кв. м. Про те, що українська та білоруська сторони знайшли «мокрий» дерев'яний консенсус, стало відомо за підсумками консультацій у Мінську, учасниками яких стали Міністерство економіки України та Міністерство закордонних справ Білорусі. Минулої середи прес-служба українського економічного відомства повідомила про досягнення принципової домовленості між найбільшим вітчизняним виробником ДВП «Уніпліт» та білоруським підприємством «Могилівенерго».

Ні для кого не секрет, що через фінансову кризу обсяги продажів багатьох будівельних матеріалів скоротилися в 2 рази і більше. Така сама ситуація донедавна спостерігалася і на ринку орієнтовано-стружкових (ОС) плит. За даними імпортерів, у першому півріччі поточного року порівняно з аналогічним періодом 2008 р. обсяги продажів цієї продукції зменшилися в 1,5 рази і більше. Підтверджує ці цифри та офіційна статистика. Так, за даними Держкомстату, за п'ять місяців 2009 р. порівняно з аналогічним періодом 2008 р. обсяг імпорту (і відповідно продажів, оскільки весь товар в Україну імпортується) скоротився приблизно на 59%.

Обсяги продажів багатьох будівельних матеріалів у період кризи скоротилися щонайменше вдвічі. Не став винятком і ринок орієнтовано-стружкових плит, обсяги продажу цієї продукції зменшились у першому півріччі у 1,5 раза та більше. За даними Держкомстату, за п'ять місяців 2009 р. порівняно з аналогічним періодом 2008 р. обсяг імпорту скоротився приблизно на 59%. Як зазначають імпортери, починаючи з червня попит на ОС-плити значно підвищився, і зараз спостерігається певний дефіцит цього товару. Учасники ринку навіть говорять про реалізацію товару «фактично з коліс». У липні, порівняно з червнем поточного року, продажі деяких компаній збільшилися на 20-25%.

Держкомлісгосп створив держпідприємство "з моніторингу ринку лісоматеріалів". Деревообробники побоюються збільшення обсягів експорту та зростання цін на сировину. Не встигли вітчизняні деревообробники на "круглому столі" висловитися за створення в Україні структури моніторингу ринку сировини для деревообробної промисловості, як Державний комітет лісового господарства (Держкомлісгосп) своїм наказом №196 від 12.06.07 р. "Про організацію роботи державного підприємства "Торговий дім "Крона" створив структуру, покликану формувати політику реалізації української деревини. До речі, вже котрий рік поспіль Держкомлісгосп радує ринок нестандартними ходами, змушуючи неабияк хвилюватися українських деревообробників. Пам'ятається, минулого року лісове відомство скасувало проведення аукціонів із продажу деревини в I кварталі 2007 р., посилаючись на затвердження нового Положення про організацію торгів, що призвело до плутанини на ринку. Не став винятком і цей рік.

Орієнтовано-стружкові плити почали виробляти у другій половині 1970-х років у Канаді, а на українському ринку їх почали продавати близько десяти років тому. І досить жваво: за словами експертів, щорічні темпи зростання ринку ОСБ-плит становлять 90-100%. Винятком став хіба що 2005 р., коли обсяг продажів збільшився на 10-15%. Валерій Попенко, директор ТОВ "Укр.ОСБ" (м.Київ), пов'язує відносне затишшя з невисокою активністю будівельників — замовників даної продукції, викликаної відомими подіями в Україні. Та й інші опитані оператори посилалися на політичні, а не на економічні причини. Офіційна статистика думку фахівців підтверджує. До 2005 р. і в 2006 р., порівняно з 2005 р., обсяги імпорту (що дорівнює обсягам ринку)

Зростання виробництва ДСП в Україні склало 41,6% Виробництво деревостружкових плит (ДСП) в Україні в січні-червні 2007 року зросло на 41,6% порівняно з аналогічним періодом 2006 року - до 802 тис. ум. куб. м. У тому числі ламінованих ДСП виготовлено 540 тис. ум. куб. м – на 43,9% більше, ніж у першому півріччі минулого року. Прес-служба Мінпромполітики зазначає, що випуск ДСП лідирує за темпами зростання у деревообробній промисловості України, приріст виробництва у якій за підсумками шести місяців загалом становив 30,3%.

в Україні було вироблено 1,15 млн. куб.м ДСП (за щорічної потреби 1,3-1,4 млн. куб.м), з яких 288 тис. куб.м було експортовано. Нестачу компенсували за рахунок імпорту - минулого року в Україну було завезено 435 тис. куб.м ДСП (див. "Імпорт ДСП..."). Щоб забезпечити потреби внутрішнього ринку, виробники ДСП в Україні збільшують обсяги виробництва. За 9 місяців 2006 р. порівняно з аналогічним періодом 2005 р. вони збільшилися майже на 10% (див. "Виробництво ДСП в Україні..."). Однак навіть якщо дефіцит буде усунено, недоліком вітчизняної плити часто залишається низька якість. "Українські ДСП хоч і дешевші за імпортні мінімум на 10%, але, як і раніше, за якісними характеристиками часто їм поступаються"

Обсяг внутрішнього ринку експерти оцінюють у 30-35 млн. кв. м на рік. За інформацією операторів, "Уніпліт" випускає 10 млн кв. м плит на рік, "Фанпліт" – 12 млн. кв. м (потужності обох підприємств завантажено практично на 100%). Тому, "щоб отримати плити, нам доводиться вистоювати величезні черги і в "навантаження" брати фанеру", - нарікає пан Добринін. За чутками, "Уніпліт" якраз і затіяв антидемпінгове розслідування для того, щоб отримати інвестиції на модернізацію лінії з виробництва ДВП. На це до 2009 р. планується витратити близько $7 млн. Як уже було сказано, керівництво ТОВ "Уніпліт" поговорити на цю тему відмовилося. Споживачі плит побоюються, що українські виробники ДВП за таких тепличних умов підвищать вартість своєї продукції. Бізнесмени стверджують, що вони мають можливість ввозити російські ДВП під іншим, близьким до змісту, митним кодом.

Сталося те, що, власне, і мало статися: імпортери перенаправили свої поставки, і з весни 2005 р. польські та словацькі ДСП реекспортували в Україну через Німеччину та Австрію, та ще й із заниженням митної вартості. Боротися із заниженням інвойсів, на думку президента "Мебельдеревпрому" Сергія Сагаля, можна лише запровадженням мінімальних митних цін, причому не для окремих країн, а для всіх постачальників ДСП. Минулого року, за інформацією Держмитслужби, ціни на імпортні ДСП коливалися від $80 до $350 за 1 куб. "Коливання цін у такому діапазоні просто неможливе, отже, мало місце заниження інвойсу, - заявив Сергій Сагаль і резюмував: - Тому ми пропонуємо встановити мінімальну вартість на всі ламіновані ДСП у розмірі $200 за 1 куб.м." Пропозиція про введення мінімальних цін на всі імпортні ДСП, незалежно від країни походження, на думку присутніх, унеможливлять реекспорт польських та словацьких плит.

Після введення в березні антидемпінгових мит на деревинно-стружкові плити з Польщі та Словаччини, від «сірого» імпорту та тіньового виробництва страждають уже не виробники ДСП, а меблярі. Однак і ті, й інші змогли наростити обсяги виробництва. Як зазначив президент асоціації «Меблідеревпром» Сергій Сагаль, 2005 р. для виробників меблів був більш ніж успішним. Лише за дев'ять місяців було вироблено меблів на 1282,4 млн., майже стільки ж, скільки за весь 2004 р. (2004 р. меблів було вироблено на 1285,3 млн. — Авт.). А до кінця 2005 року меблярі сподіваються вийти на обсяг у $375 млн. На думку Сагаля стрімкому розвитку української меблевої промисловості сприяло збільшення попиту на меблі.

Зростання обсягів випуску деревно-стружкових плит, виробники яких зосереджені переважно в Західній Україні, зумовили поновлення виробництва в регіоні смол. До вже наявних заводів цього року додалися ще кілька нових проектів, які реалізують бізнесмени, які бажають заробити свою копійку на деревообробниках. Активність смольних бізнесменів пояснюється цілком очевидними причинами. У регіоні швидкими темпами розвивається виробництво деревинно-стружкових плит. Так, приріст випуску цієї продукції 2004 р. порівняно з 2003 р. становив 36%, а за підсумками першого півріччя 2005 р. — 22,4%. Приблизно в такій же пропорції зростає споживання смоли, що використовується при виготовленні плит. Такий розвиток подій не залишився непоміченим потенційними постачальниками сировини.

2002 року, за даними департаменту легкої, меблевої та деревообробної промисловості Мінпромполітики, виробництво ДСП зросло майже на 45%, зокрема, ламінованої та каптованої - на 70%. Такий стрімкий розвиток вітчизняної плитної галузі значною мірою пояснюється приходом до неї іноземних інвесторів. Завдяки їм, як очікується, найближчими роками нарешті буде задоволено попит внутрішнього ринку, який поки що перевищує можливості вітчизняних виробників. Наразі, з початком сезону пікових продажів (вересень-жовтень) найбільші виробники та імпортери зазначають, що повністю попит задовольнити не можуть.

Зв'язатися з нами