Боржники потребують уваги: огляд ринку колекторських послуг в Україні
2985

Боржники потребують уваги: огляд ринку колекторських послуг в Україні

На українському ринку є широке поле для діяльності колекторських компаній. На початок року сума кредитів, виданих вітчизняними банками, досягла 1090,9 млрд гривень, збільшившись в порівнянні з січнем 2017 го на 7,8%. Більше половини від цієї суми, а саме 54,5% або 595 млрд гривень, є непрацюючими кредитами. Тобто, умови угоди позичальником не виконуються, і банки не отримують доходів від цих активів.

Особливу категорію кредитів становлять позики, віднесені НБУ до п'ятого класу. Це коли сукупний внесок боржника перевищує 80% його доходу, а прострочення більше 90 днів. Особливо багато таких кредитів накопичилося у Приватбанку - 26,9 млрд. грн. і Укрсоцбанку - 25,7 млрд. грн. Інші фінустанови підходять до кредитування фізосіб обережніше.

Крім банківських позичальників, потенційними клієнтами колекторських компаній є боржники по оплаті комунальних послуг. Так, за підсумками 2017 року українці заборгували комунальникам значні суми: за газ - 12,4 млрд. грн., опалення і гарячу воду - 11,1 млрд. грн., електроенергію - 3,6 млрд. грн., утримання будинків - 3 млрд. грн.

Багато фінансових установ звертаються за послугами колекторських компаній для повернення проблемних боргів, або ж продають їм права на стягнення заборгованості зі знижкою. Це дозволяє банкам повернути в обіг хоча б частину коштів і часто вигідніше для них, ніж утримувати штат співробітників по роботі з дрібними позичальниками. Колектори вважають за краще працювати з заборгованістю фізичних осіб, як забезпеченої заставою, так і беззаставній. Процедура стягнення боргів з підприємств складніша. В основному в роботу беруться кредити на поповнення оборотних коштів або купівлю обладнання.

Не секрет, що колектори часто виходять за рамки законних і етичних норм при роботі з боржниками. Для приведення справляння боргів в Україні виключно до цивілізованого формату, воно потребує додаткового нормативного регулювання. Хоча колекторська діяльність і є в переліку КВЕД під номером 82.91 «діяльність агентств по стягненню платежів і бюро кредитних історій», існує гостра потреба в прийнятті спеціалізованого законодавства, яке б однозначно визначило компетенцію таких компаній.

В даний час  законопроект «Про особливості здійснення врегулювання простроченої заборгованості» підготовлений і перебуває на розгляді Верховної Ради за номером 6417. З його прийняттям з'явиться правове поле, на якому буде здійснюватися взаємодія колекторів з боржниками, з дотриманням законних прав всіх учасників цього процесу.

Компанія Pro-Consulting підготувала для Вас короткий перелік готових проектів на цю тему. Ознайомитися з проектами можна за такими адресами:

дивитися наступну новину

Інші новини

Зв'язатися з нами