Кава підігріває ціни. Вартість сировини на торгових майданчиках світу побила тридцятирічний рекорд. Один фунт зерен коштує 3 долари. Востаннє таку ціну встановлювали у 1977 році, коли в Бразилії загинув урожай. А ця країна - найбільший виробник кави. На неї припадає близько третини всього обсягу вирощеної культури у світі. Водночас виробництво зерен знижують другий рік поспіль, через погані погодні умови. Як наслідок, ціни на каву тільки в останні 7 місяців збільшили вдвічі.
Кава дешевшати не буде. Швидше навпаки. Оскільки на світовому ринку спостерігається дефіцит продукту. Головно через неврожай Арабіки. Пояснюють експерти. Цього року вирощено всього 6 мільйонів мішків зерен. Тим часом попит на сорти високої якості серед держав зростає. Україна ж уже давно не чайна країна, кажуть експерти. Щороку наші співвітчизники випивають близько 9 мільйонів чашок темного напою. На кожного громадянина у нас припадає півтора кілограма зерен цього дерева на рік.
"Особо крупные игроки не очень горят желанием повышать цены. Но, так как наблюдается дефицит сырья, то они не избежат этой ситуции. Все равно, по сравнению с этим периодом прошлого года, цены выросли на 10-15%. И до конца года ожидается еще повышение цен", - прогнозує Олена Цапук, співробітник аналітичного департаменту.
Проте українці підвищення цін не відчують, оскільки 75% з них віддають перевагу розчинній каві. А вона на 50% дешевша, ніж у зернах. Найпоширеніші сорти арабіка та робуста. Перший полюбляють гурмани, а другий використовують для виготовлення розчинного напою.
"В Украине сильно растет потребление кофе. Причем потребление сортов именно натурального кофе. Постепенно происходит вытеснение растворимого кофе. В тоже время – есть рост объёма потребления кофе в целом", - каже директор компанії з фінансового консалтингу Олександр Соколов.
У середньому філіжанка натурального напою в українських кав'ярнях коштує зараз мінімум 5 гривень. Все залежить від рівня закладу та якості зерен. І, навіть, у разі підвищення вартості сировини сорту Арабіка, ціни можуть залишити незмінними. Адже далеко не в кожному кафе використовують саме такі зерна. Решта сортів надходить на ринок без дефіциту. Тож кавову лихоманку вигідно розкручувати наразі хіба що самим торговцям, аби зірвати куш на ажіотажі. Повідомляє телеканал UBR.